Follow
Subscription Form
Oscar 2021 Winners

Oscar 2021 Winners

The complete list of Oscar 2021 Winners and Nominees that you want to know. Follow The Awaken Buddha for More updates in Arts and entertainment.

Movies which won Oscar Awards in 2021

Hollywood’s biggest night has taken place, honouring the movie industry’s finest from the past 12 months. Here is the full list of the winners of the 93rd Academy Awards.

Best Picture

Best Actress

frances normland
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day – The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Actor

anthony hopkins
  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Gary Oldman – Mank
  • Steven Yeun – Minari

Best Supporting Actress

yuh jung youn
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Movie Film
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank

Best Supporting Actor

daniel kaluuya
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom Jr – One Night in Miami
  • Paul Raci – Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Best Director

chloe` Zhao
  • Another Round – Thomas Vinterberg
  • Mank – David Fincher
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell

Best Original Screenplay

emerald fennell
  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas and Keith Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Sound of Metal – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

Christopher Hampton and Florian Zeller
  • Borat Subsequent Movie Film – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • One Night in Miami – Kemp Powers
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Best Animated Feature

Best Documentary Feature

Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best International Feature

Best Original Song

  • Winner: Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II and Tiara Thomas)
  • Hear my Voice – The Trial of the Chicago 7 (Daniel Pemberton and Celeste Waite)
  • Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
  • Io Si (Seen) – The Life Ahead [La Vita Davanti a Se] (Diane Warren and Laura Pausini)
  • Speak Now – One Night in Miami… (Leslie Odom, Jr and Sam Ashworth)

Best Original Score

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard

Best Cinematography

Erik Messerschmidt
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best Visual Effects

  • Winner: Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
  • Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Best Film Editing

  • Winner: Sound of MetalMikkel EG Nielsen
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Costume Design

Best Sound

Best Production Design

  • Winner: Mank – Donald Graham Burt and Jan Pascale
  • The Father – Peter Francis and Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • News of the World – David Crank and Elizabeth Keenan
  • Tenet – Nathan Crowley and Kathy Lucas

Best Make-Up and Hairstyling

Ma Rainey's Black Bottom - Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Emma – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Best Live Action Short

Best animated short

  • Burrow – Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best Documentary Short

  • Winner: Colette – Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • A Concerto is a Conversation – Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • Do Not Split – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan
Total
0
Shares
Previous Article
Register for Vaccination

Where, When, and How to Register for Vaccination in Phase III

Next Article
TATA SAFARI 2021

All-New Tata Safari 2021- The Legend Reborn

Total
0
Share